Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

PANEL 4: Uložite novac da radi za vas

Koja je razlika između štednje i investiranja? Šta je to pasivna zarada i kako da iskoristimo svoj novac da radi za nas? Koliko novca i predznanja je potrebno za uspješno investiranje? Ova pitanja su ključna za svakog investitora, bilo da ste početnik ili već iskusni u svijetu finansija. U tekstu ispod, razmotrićemo osnovne pojmove, a na konferenciji ćemo razgovarati o tome koje su opcije i zbog čega najbolje za vas, uz fokus na aktuelne trendove i izazove na tržištu kapitala. 

Štednja vs. investiranje: Osnovne razlike

Štednja i investiranje dva su različita načina upravljanja novcem. Štednja podrazumijeva čuvanje novca, obično u bankama ili štednim računima, uz minimalan rizik, ali i niže kamate. S druge strane, investiranje podrazumijeva ulaganje novca u različite instrumente, kao što su akcije, obveznice, nekretnine ili kriptovalute, sa ciljem ostvarivanja većeg povrata. Ulaganje je, međutim, povezano s većim rizikom, ali i većim potencijalom za veću zaradu.

Jedna od klasičnih strategija je pasivna zarada, koja se ostvaruje tako da vaš novac počne raditi za vas. To znači da ulažete u instrumente koji generišu prihod bez aktivnog angažovanja s vaše strane, poput dividendi, kamata ili najma. Ovaj pristup omogućava ostvarivanje dodatnog prihoda dok ne morate aktivno raditi, što je često cilj mnogih investitora.

Zašto ulagati u nekretnine?

Širom Balkana, ulaganje u nekretnine je jedan od najčešćih izbora građana kada odluče da investiraju svoj novac. Iako ulaganje u nekretnine donosi sigurnost i stabilnost, mnogi nisu svjesni da ulaganje u akcije može donijeti veći povrat na duži rok, uz dodatnu prednost u vidu veće likvidnosti. Ulaganje u nekretnine često zahtijeva značajna početna ulaganja i manju fleksibilnost kada je u pitanju pristup novcu, dok ulaganje u akcije može donijeti veću zaradu uz mogućnost bržeg prodavanja i ostvarivanja likvidnosti.

Narodne obveznice: Mogućnosti i izazovi

Narodne obveznice su postale popularne kao način ulaganja, ali šta zapravo znamo o njima? Mogu li narodne obveznice postati pokretač za razvoj domaćeg tržišta kapitala? Odgovori na ta pitanja su sve važniji za investitore koji žele da se upoznaju sa mogućnostima ulaganja u sigurnije oblike finansijskih instrumenata. Narodne obveznice nude garantovane kamate i povrat, ali možda neće biti najprofitabilnija opcija u smislu visokog prinosa u poređenju s nekim drugim investicijama.

U isto vrijeme, pitanje je da li će domaće i regionalne berze ikada dostići promet i nivoe koje su imale prije dvadesetak godina. Iako tržište kapitala u zemljama Balkana nije postiglo onakav rast koji su mnogi predviđali, postoji prostor za razvoj i unapređenje tržišta uz veći broj investitora i transparentnost.

Geopolitička situacija i njeni uticaji na berze

Jedan od faktora koji značajno utiče na kretanja berzi širom svijeta jeste politika carina koju propagira američki predsjednik Donald Tramp. Carinski ratovi između Sjedinjenih Američkih Država, Evropske Unije i Kine imaju dubok uticaj na globalne ekonomske tokove, pa samim tim i na berzanske indekse. Hoće li Sjedinjene Američke Države izaći kao poražena strana u ovom sukobu, još uvijek je neizvjesno, ali jasno je da će carinske politike imati dugoročne efekte na trgovinske tokove i vrijednost akcija.

Takođe, pitanje inflacije je postalo aktuelno u Evropi. Da li se vraća u evropske zemlje? Ako inflacija poraste kako to može uticati na cijene obveznica, kamatne stope i vrijednost novca? Šta radimo u tom slučaju?

Kretanje cijena: Akcije, kriptovalute i zlato na istorijskim nivoima

Cijene akcija na berzi, kriptovaluta i zlata su trenutno na istorijski najvišim nivoima ili blizu njih. Ovo postavlja ozbiljan izazov kako za institucionalne ulagače, tako i za male investitore. Kako bi se pozicionirali u takvim okolnostima, investitori moraju pažljivo razmisliti o strategijama diverzifikacije portfelja, analizirajući potencijalne rizike i prilike na tržištu.

Za institucionalne investitore, ključna pitanja su kako balansirati rizike i povrate u situaciji kada su cijene na rekordnim visinama, dok mali investitori moraju paziti na trenutne tržišne fluktuacije i potražiti prilike koje će donijeti dugoročni povrat.

Na panelu posvećenom ovoj temi, stručnjaci će podijeliti svoja iskustva i savjete o tome kako da se pozicionirate na tržištu kapitala u uslovima koji su trenutno prisutni.

Panelisti:

  • Milan Horvat, izvršni direktor FIMA Plus
  • Neven Vidaković, direktor Loti Trading
  • Dragan Kajkut, izvršni direktor DUIF Management Solutions
  • Snježana Rudić, pomoćnik ministra Ministarstva finansija Republike Srpske

Uzimajući u obzir sve ove faktore, važno je postaviti jasne ciljeve ulaganja i odabrati strategiju koja je u skladu s vašim finansijskim potrebama i tolerancijom na rizik. Preporučuje se da investitori budu informisani o svim opcijama koje su im na raspolaganju, bilo da je riječ o tradicionalnim ulaganjima u nekretnine, akcije ili savremenim instrumentima poput kriptovaluta.

Bilo da ste iskusni ili početnik u svijetu investiranja, Fundamental će vam donijeti nove perspektive kroz razgovore, diskusije i osvrte na aktuelne teme. Ukoliko još niste, ulaznice za konferenciju možete da osigurate na našem sajtu.

Newsletter
Kontakt

Telefon: +387 66 734 987

Fundamental © 2025. Sva prava zadržana.

Idi na vrh